گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > حضور جناب آقای استاد علی اکبر حلی، معمار برجسته خانه های تاریخی در سفارت ایران در لندن


  چاپ        ارسال به دوست

حضور جناب آقای استاد علی اکبر حلی، معمار برجسته خانه های تاریخی در سفارت ایران در لندن

حضور جناب آقای استاد علی اکبر حلی، معمار برجسته خانه های تاریخی در سفارت ایران در لندن

در روز پنج شنبه 26 ژانویه 2017، سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن میزبان شخصیتی ارزشمند بود. جناب آقای علی اکبر حلی معمار برجسته کاشانی در جمع ایرانیان مقیم لندن حضور یافت و در خصوص معماری ارزشمند ایرانی سخنرانی نمود.

جناب استاد حلی تخصص ویژه ای در مرمت و بازسازی بناهای تاریخی و سنتی دارند که برای نمونه می توان از مرمت و بازسازی خانه های تاریخی عباسی، طباطبایی و عامری ها نام برد، که تنها بخش کوچکی از صدها پروژه ای است که تحت مدیریت ایشان با موفقیت اجرا گردیده است.

ایشان در این نشست از تمدن 8000 ساله ایرانی سخن گفتند که نمونه آن را می توان در آثار باستانی کشف شده در تپه های سیلک مشاهده نمود.
اوج معماری ارزشمند و با شکوه ایرانی نیز از 2000 سال پیش آغاز شده است که در دوران های مختلف با فراز و نشیب های گوناگونی رو به رو بوده است.

ایشان ویژگی های گوناگون معماری در زمان های مختلف از جمله دوران سلجوقی، صفوی و قاجار نام بردند و دوره معاصر را که به خصوص از 20 سال گذشته آغاز شده است  دوره ´احیا و بازیابی ارزش ها و هویت معماری ایرانی´ ذکر کردند.

در ادامه ایشان به ذکر ویژگی های معماران قدیم اشاره نمودند که از میان آن ها خیرمندی، وجدان کاری و اندیشه در طراحی و اجرا می توان اشاره کرد که این ویژگی ها در بناهای سنتی به خوبی مشهود هستند. بناهایی که در آن ها فضاسازی، تقارن، تعادل و تناسب، چهار فصله بودن، هم ترازی به خوبی رعایت شده است.

در بخش پایانی ایشان تصاویر خانه های سنتی قبل و بعد از مرمت را به حضار نشان دادند که بسیار شگفت انگیز بود. بسیاری از خانه ها تا مرز تخریب کامل پیش رفته بودند و احیا نمودن هر یک از آن ها با شنیدن توضیحاتی که استاد حلی از تنها بخشی مراحل کار تعریف نمودند قطعا کاری بسیار ماهرانه و هنرمندانه است که بدون عشق فراوان به فرهنگ و تاریخ کشور عزیزمان ایران امکان پذیر نیست.

 


١٦:٢٣ - 1395/11/08    /    شماره : ٤٣٦٨٥٥    /    تعداد نمایش : ١٩٥١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران