گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > حمله نظامی به سوریه مخالف صریح حقوق بین الملل می باشد


  چاپ        ارسال به دوست

حمله نظامی به سوریه مخالف صریح حقوق بین الملل می باشد

حمله نظامی به سوریه مخالف صریح حقوق بین الملل می باشد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن جمعه شب در مصاحبه با بخش خبری شبانه تلویزیون بی‌بی‌سی انگلیس عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی سلاح‌های شیمیایی، استفاده از این سلاح‌ها را خیلی جدی تلقی می کند.

آقای حمید بعیدی نژاد،استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط هر کس که باشد را محکوم کرد و افزود: دهه‌ها تلاش برای مذاکره پیرامون کنوانسیون جهانی ممنوعیت سلاح‌های شیمیایی برای همین بوده است که استفاده از این سلاح‌ها ممنوع شود.

ایشان با ذکر این نکته که استفاده از اینگونه سلاح‌ها اول از همه باید توسط بازرسان بین‌المللی سازمان کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی راستی آزمایی شود، خاطرنشان کرد: در کنوانسیون برای مقابله با استفاده کننده‌ از این سلاح‌ها اقدامات تنبیهی جمعی نیز پیش بینی شده است. بنابر این ما دارای یک سازوکار چندجانبه بین‌المللی برای بررسی ادعای استفاده از سلاح‌های شیمیایی هستیم.

آقای بعیدی‌نژاد تصریح کرد: کشورها حق ندارند با اتکا به شواهد شخصی خود وارد اقدام یکجانبه شوند و باید خود را متعهد به سازوکار جهانی بدانند.

سفیر ایران در لندن با ذکر این نکته که امروزه برخی از بازیگران ادعا می‌کنند که از سلاح شیمیایی در سوریه استفاده شده است اما هیچ سند متقنی که چنین ادعایی را تائید کند، ارائه نکرده‌اند، یادآور شد: خوشحال هستیم که تیم بازرسی سازمان ممنوعیت سلاح‌های شیمیایی شنبه (امروز) برای جمع آوری شواهد استفاده از سلاح‌های شیمیایی وارد شهر دوما در سوریه خواهند شد و کار خود را به سرعت شروع خواهند کرد.
ایشان ادامه داد: کشورها باید خویشتنداری کنند تا قبل از هرگونه اقدامی، اول از همه نتایج تیم بازرسی اعلام شود.

وی بیان کرد:‌اقدام یکجانبه توسط آمریکا و دیگر کشورها خارج از سازوکار چندجانبه بین المللی علیه سوریه، صراحتا خلاف قوانین بین‌المللی است.


آقای بعیدی‌نژاد در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه مشاوران نظامی ایران به دعوت دولت قانونی سوریه برای مقابله با تروریسم به سوریه اعزام شده‌اند، گفت: مقابله با تروریسم وظیفه ذاتی همه کشورها است.

سفیر ایران عنوان کرد: خوشحالیم که با همکاری‌های بین‌المللی، داعش رو به شکست گذارده است. باید همه کمک کنند که دیگر گروه‌های تروریستی هم در سوریه با شکست کامل مواجه شوند.
وی همچنین در این گفت‌وگو بیان کرد: ترامپ رئیس جمهور آمریکا خصمانه‌ترین مواضع را در قبال ملت ایران اتخاذ کرده است؛ ملت ایران را تروریست خوانده و تندترین اظهارات را علیه ملت و دولت ایران و همچنین توافق هسته‌ای که دستاورد دیپلماسی چندجانبه میباشد به عمل آورده است.

آقای بعیدی‌نژاد در این گفت‌وگو در پاسخ به سؤالی درباره آزادی نازنین زاغری نیز گفت: هرگونه تغییر در حکم و یا آزادی وی منوط به تصمیم قوه قضاییه است. وزارت امور خارجه ایران درخواست‌هایی مبنی بر امکان آزادی خانم زاغری به دلایل انساندوستانه را با توجه به آنکه وی فرزند کوچکی هم که دارد، به قوه قضاییه منعکس کرده و موضوع در حال بررسی است.


١٥:٤٩ - 1397/01/28    /    شماره : ٥١٠٤٩٩    /    تعداد نمایش : ٣٠٥خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران