گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > آقای بعیدی نژاد در مقاله ای در ایندیپندنت: اقدام علیه سوريه، ناديده انگاشتن كامل مفاد و تعهدات كنوانسيون سلاحهاي شيميايي و نقض صريح منشور ملل متحد محسوب مي شود


  چاپ        ارسال به دوست

آقای بعیدی نژاد در مقاله ای در ایندیپندنت: اقدام علیه سوريه، ناديده انگاشتن كامل مفاد و تعهدات كنوانسيون سلاحهاي شيميايي و نقض صريح منشور ملل متحد محسوب مي شود

آقای بعیدی نژاد در مقاله ای در ایندیپندنت: اقدام علیه سوريه، ناديده انگاشتن كامل مفاد و تعهدات كنوانسيون سلاحهاي شيميايي و نقض صريح منشور ملل متحد محسوب مي شود

آقای حميد بعيدي نژاد سفير جمهوری اسلامی ايران در انگليس در مقاله ای در روزنامه ایندیپندنت در خصوص حمله به سوريه به بهانه مقابله با تهديد سلاح شبميايي نوشت: 
-حمله آمريكا، انگليس و فرانسه عليه سوريه بارديگر اين سوال را ايجاد نمود كه واقعا موثرترين راه مقابله با سلاحهاي شيميايي چيست. كنوانسيون سلاحهاي شيميايي در سال ١٩٩٢ ميلادي منعقد و بعد از آنكه در سازمان ملل متحد به امضاي كشورهاي عضو سازمان ملل متحد رسيد، دبيرخانه فني آن براي اجراي كنوانسيون در لاهه تشكيل گرديد. در طول مذاكرات سالهاي زيادي صرف اين گرديد كه اين كنوانسيون بتواند در جايگاه يك معاهده جامع چند جانبه، امكان موثر راستي آزمايي هر گونه توليد، ذخيره سازي و استفاده از اين سلاحها را براي كشورهاي عضو اين كنوانسيون فراهم نمايد. هدف مذاكره كنندگان در آن سالهاي مذاكرات كنوانسيون آن بود كه بتوانند موثرترين سازو كار بازرسي كه تا بحال در يك معاهده خلع سلاح تعيين شده بود را براي رديابي هر گونه احتمال استفاده و يا توليد سلاحهاي شيميايي در اين كنوانسيون به تصويب برسانند و معتقد بودند كه در تحقق اين هدف موفق بودند.
بر اين اساس سوريه بعنوان يك عضو كنوانسيون سلاحهاي شيميايي متعهد است تمامي امكانات لازم براي بازرسي از مناطق مورد ادعاي استفاده از سلاحهاي شيميايي را فراهم نمايد كه آمادگي خود را براي اين شرايط نيز اعلام نموده است. بنابراين هيچ مانعي در حال حاضر براي تحقيق كامل پيرامون احتمال استفاده از سلاحهاي شيميايي در دوما در سوريه براي وجود ندارد. اگر دولت سوريه سلاحهاي شيميايي را استفاده كرده باشد بايد اين سلاحها را توليد و ذخيره كرده باشد و تمامي اينها نقض كنوانسون سلاحهاي شيميايي است كه قابل پيگيري است. اين در حاليست كه سوريه رسما تحت نظر بازرسين بين المللي سازمان كنوانسيون سلاحاي شيميايي پيش از اين تمامي ذخاير سلاحهاي خود را منهدم نموده است و اين امر مورد تاييد اين سازمان نيز قرار گرفته است.
 
-اين معما هنوز پس از چندروز لاينحل مانده است كه چرا در حاليكه بازرسين سلاحهاي شيميايي در راه رسيدن به دوما بودند، آمريكا، انگليس و فرانسه نتوانستند حتي چند ساعت هم تحمل كنند و اينقدر عجله داشتند كه سوريه را به بهانه استفاده از سلاحهاي شيميايي مورد حمله قرار دهند. اقدام اين سه كشور عليه حاكميت و تماميت ارضي سوريه با ناديده انگاشتن كامل مفاد و تعهدات مندرج در كنوانسيون سلاحهاي شيميايي صورت گرفت و نقض صريح حقوق بين الملل و منشور ملل متحد محسوب ميشود. اين كه چند كشور معدود بخواهند چون زور و قدرت دارند خود را فراتر از قانون بدانند و با قرار دادن خود هم در جايگاه دادستان و هم قاضي و هم بازپرس عليه يك عضو جامعه بين المللي وارد اقدام نظامي شوند بسيار نگران كننده و عامل بي ثباتي در امنيت بين المللي ميباشد. حالا جاي اين نگراني هم وجود دارد كه اين كشورها براي اينكه زير سوال قرار نگيرند بخواهند بهر نحوي شده بجاي اينكه اجازه دهند بازرسين وظيفه كامل خود را براي جمع آوري مدارك انجام دهند سعي كنند با فضاسازي سياسي كه دولت سوريه شواهد استفاده از سلاحها را از بين برده است، بخواهند بازرسين و سازمان ممنوعيت سلاحهاي شيميايي را براي عدم انتشار گزارش واقعي خود تحت فشار قرار دهند. متخصصين مي دانند كه شايد غلظت گاز كلر تا حدي ساده تر از ديگر گازها در محيط كاهش يابد اما آثار گاز عصبي سارين كه دولت سوريه به استفاده از آن هم متهم شده است بسيار پايدار است و تا مدتهاي بسيار مديدي در محيط باقي مي ماند.
 
-مورد سوريه نشان داد كه با وجود انعقاد كنوانسيون سلاحهاي شيميايي و وجود يك ساز وكار موثر چندجانبه براي راستي آزمايي توليد و يا استفاده از سلاحهاي شيميايي هنوز هم كشورهاي معدودي هستند كه مايلند هر گونه ادعاي مربوط به اين سلاحها را خود از طريق يكجانبه و بر اساس روشهاي خود خوانده حل كنند. اين روش نه تنها باعث تضعيف تلاشهاي چندجانبه براي مقابله با سلاحهاي شيميايي ميگردد بلكه به تضعيف صلح و امنيت بين المللي مي انجامد. تمدن بشري بر اين اصل بنيادين بنا شده است كه قدرت بايد توسط قانون مهار بشود و قانون هم بايد براي همه بدون استثنا به اجرا در آيد. اجراي موثر مقررات بين المللي ايجاب مي كند كه همه كشورها بزرگ و كوچك، و يا غني و فقير به قوانين بين المللي تن بدهند و اين قوانين بدون استثنا براي همه به اجرا درآيند. تقويت صلح و امنيت بين المللي اقتضا دارد كه چندجانبه گرايي بر يكجانبه گرايي تفوق يابد.


١٩:٣٤ - 1397/02/03    /    شماره : ٥١١٤٧٦    /    تعداد نمایش : ٣٣٠خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران