گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > معرفی سه کتاب برتر سال در حوزه مطالعات ایران توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی سه کتاب برتر سال در حوزه مطالعات ایران توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن

معرفی سه کتاب برتر سال در حوزه مطالعات ایران توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن

سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن سه کتاب برتر در حوزه ی مطالعات ایران که در سال ٢٠١٧ در انگلیس منتشر شده اند را معرفی نمود.

فرآیند مطالعه و بررسی آثار مربوط به مطالعات ایران از چند ماه پیش آغاز شد که طی آن ابتدا از میان آثار منتشر شده در حوزه ی مطالعات فرهنگ و تمدن ایران، با توجه به معیارهای علمی لازم، فهرستی متشکل از بیست کتاب که همگی در سال ٢٠١٧ میلادی در انگلستان چاپ شده بودند تهیه گردید که نهایتا با مشورت و همفکری اساتید از میان آنها سه کتاب برتر انتخاب و معرفی گردیدند.
نویسندگان این سه کتاب شب گذشته در سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن حضور یافته و ضمن دریافت لوح تقدیر، خلاصه و محورهای مهم کتاب خود را ارائه نمودند.
کتاب آقای دکتر برونو دُ نیکلا استاد و محقق دانشگاه لندن در خصوص نقش زنان در دوره ی مغول در ایران که توسط دانشگاه ادینبورگ در اسکاتلند منتشر شده است در ادامه مطالعات قبلی ایشان در حوزه ی مطالعات دوره ی مغول در ایران کتابی بدیع می‌باشد. وی با مطالعه اسناد جدید به مطالعه ی تاثیر پذیری خاتونها، که همان همسران مغول‌ها هستند و نهایتا هم مانند خود مغول‌ها تحت تاثیر فرهنگ قوی ایران به اسلام گرویدند، از فرهنگ زنان ایران و نقش آنان در جامعه ی ایران در عصر مغول پرداخته است.
کتاب بعدی برتر، اثر آقای دکتر علی پایا استاد ایرانی کالج اسلامی لندن می‌باشد که هنوز چند ماهی از انتشار آن توسط دانشگاه راتلج نمی گذرد. عنوان این کتاب، "اسلام، مدرنیته و هزاره ی جدید" میباشد، که در این اثر ایشان به رویکردهای مدرنیته در حوزه ی مطالعات اسلام و ایران اشاره کرده و به نقادی این آثار پرداخته اند.
کتاب سوم، کتاب "تاریخ هنر ایران" نوشته دکتر "مویا کری" محقق موزه ی ویکتوریا آلبرت در لندن میباشد که به تفصیل تمام به معرفی آثار تمدنی و هنری ایران در قرن نوزدهم در این موزه پرداخته است.
این سه کتاب در کنار کتاب‌های دیگری که در سال گذشته توسط نویسندگان انگلیسی و ایرانی به زبان انگلیسی در انگلستان منتشر شدند نشان از پویایی مطالعات و تحقیقات پیرامون فرهنگ و تمدن ایران دارد و تلاش برای آشنایی و معرفی آثار برتر منتشر شده حداقل توجه بیشتر جامعه ایرانی به این آثار را فراهم می کند.
سفارت جمهوری اسلامی ایران امیدوار است که بتواند برنامه معرفی کتاب سال را در سال‌های آینده نیز ادامه دهد.


١٧:٣٩ - 1397/02/26    /    شماره : ٥١٥٠٦٦    /    تعداد نمایش : ٣٣٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران